UKS Kendo Łódź

Kendo,od słów ken „miecz” i do ,,droga” to wysoce stylizowana sztuka japońskiej szermierki o ponad tysiącletniej tradycji. Dziś mimo,że każdy z ćwiczących kieruje się własnymi motywami,nadrzędnym celem współczesnego kendo jest prawidłowy rozwój zdrowego umysłu i ciała.

Podstawą jest dokładne wykonywanie ćwiczeń i co niezwykle ważne odpowiednia częstotliwość zajęć i regularne w nich uczestniczenie.

Pozwala to na kontynuowanie ćwiczeń praktycznie przez całe życie, a także na podjęcie ćwiczeń przez osoby dorosłe zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn.

I jak pisze Hiroshi Ozawa w swej książce KENDO – „ Niezwykle ważną zasadą jest, że mimo toczenia walki każdy z nas jest jednocześnie rywalem i pomocnikiem partnera. Przeciwnika należy darzyć najwyższym szacunkiem,lecz zarazem stawiać mu zacięty opór. W ten sposób kształtuje się ludzką naturę. W zachowaniu wspomnianej równowagi wydatnie pomagają zasady rozgrywania zawodów. Warto również pamiętać, że zwycięstwo jest czymś bardzo ważnym,lecz w trudnych sytuacjach niemniej ważna staje się walka z własna wewnętrzną słabością. Innymi słowy, trzeba uwierzyć w siebie. To właśnie nazywam uszlachetnieniem duszy.”

Nasze miasto dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności stało się kolebką polskiego kendo i w ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 50 tej rocznicy tego wydarzenia. Zawdzięczamy ten fakt Panu Takao Mizushima , który jako absolwent i stypendysta Uniwersytetu Waseda w Tokyo przyjechał do Polski studiować historię gospodarki naszego kraju . Razem z podręcznikami do nauki  języka polskiego i historii przywiózł w swoim bagażu dwa komplety zbroi i kilka bambusowych mieczy,służących do uprawiania japońskiej szermierki kendo,swojego ulubionego sportu.

Inspiratorem misji sensei Takao Mizushima w Polsce był Pan Profesor Kozo Ando ( 1940 – 2003) z Uniwersytetu Waseda ,który przez następne dwadzieścia lat był mentorem ruchu kendo w naszym kraju.

Pierwsze treningi kendo w Łodzi zorganizował sensei Takao Mizushima w listopadzie 1973 roku dzięki inicjatywie sensei Konrada Szczepary, pasjonata kultury Japonii, oraz przy udziale sensei Andrzeja Kustosza, później kontynuatora ruchu kendo w Polsce, nauczyciela i wielokrotnego mistrza Polski w kendo.

Początki Uczniowskiego Klubu Sportowego Kendo to rok 1999 kiedy Włodzimierz Małecki przy udziale wyżej wymienionych osób oraz sensei Pawła Pietrzykowskiego i nie żyjącego niestety sensei Zbigniewa Misiaka  skorzystał z przychylności ówczesnej Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 160 w Łodzi i zorganizował do dziś istniejące dojo.

Przez 25 lat istnienia sekcji UKS Kendo w treningach wzięło udział setki osób. Część z nich brała udział w rywalizacji sportowej w kategorii juniorów i seniorów zajmując czołowe miejsca.

Na zdjęciu reprezentacja klubu startująca w drużynowych Mistrzostwach Polski 2014 w Poznaniu, która zdobyła brązowy medal.

Ubiegły rok stał pod znakiem sukcesów  juniorów. Oto relacja.

Reprezentacja Polski juniorów wywalczyła w Beauvais,Francja

19 – 22 maja 2023 r. tytuł wicemistrzów Europy, a w jej podstawowym składzie wystąpili dwaj zawodnicy UKS Kendo Łódź – Kacper Lorenc i Patryk Pietrzak.

Łodzianie zdobyli sześć tytułów mistrzów i wicemistrzów Polski w sześciu z ośmiu konkurencji krajowego championatu dzieci, juniorów i młodzieży, który odbył się w Katowicach 4 listopada 2013 r.

Największy sukces odniósł Kacper Lorenc, zwyciężając w dwóch kategoriach –     juniorów (16-18 lat) i młodzieży (16- -24), powtarzając tym samym swój wynik sprzed roku.

Kacper miał też duży wkład w wywalczenie przez drużynę srebrnego medalu i tytułu drużynowych wicemistrzów Polski wraz z Dominikiem Żakiem i Mateuszem Kruszyńskim

Sukcesem zakończył się także start najmłodszego członka łódzkiego zespołu, Macieja Wojcieszka, który zdobył dwa medale, pierwsze miejsce i tytuł mistrza Polski w konkurencji walk punktowanych, natomiast w konkurencji demonstracji technik zdobył tytuł wicemistrza Polski.

Zawodnik ten wspólnie ze swoim bratem Antkiem i Igorem Rochmińskim wywalczyli srebrny medal w turnieju drużynowym w kategorii dzieci i juniorów młodszych (9-15 lat). Igor zdobył także 3 miejsce i brązowy medal w kategorii juniorów młodszych (13-15 lat).

Dużym sukcesem zakończył się debiut Kacpra Lorenca w drużynie narodowej seniorów na 19 Mistrzostwach Świata w Kendo w Mediolanie w dniach 4-7 lipca br., ponieważ został on uhonorowany nagrodą Kantosho (Duch walki),którą przyznają sędziowie tym zawodnikom, którzy nie zdobyli medali, ale wyróżnili się stylem i skutecznością (wygrane pojedynki) na tle pozostałych uczestników.

Aktualnie zajęcia kendo w dojo w Szkole Podstawowej nr 160 w Łodzi,ul.Andrzeja Struga 24A (wejście od ul. Skłodowskiej-Curie), dzięki uprzejmości i opiece Dyrekcji Szkoły odbywają się w poniedziałki ,środy i piątki.

Grupa początkująca w godz.17 – 18 30 – prowadzący:  Waldemar Kmieciak

Grupa zaawansowana w godz. 18 30 – 20 15 – prowadzący:  Marcin Kubiak

Opłaty – ćwiczący do  18 lat – 60 PLN, powyżej 18 lat – 100 PLN

Zapewniamy sprzęt do ćwiczeń.